Пульсова діагностика

                                        

Незважаючи на солідне апаратурне оснащення сучасної медицини, вона не може перевершити, на сьогоднішній день, метод пульсової діагностики, застосовуваний в традиційній медицині. Це найвищий метод діагностики, якого досягла традиційна медицина за багатотисячолітню історію свого існування. Досліджуючи пульс хворого, лікар традиційної медицини може розповісти: чим хворів пацієнт протягом життя, яка хвороба і в якій фазі є сьогодні і що чекає його в майбутньому, якщо пацієнт не буде займатися своїм здоров'ям. По пульсу визначався стать дитини і час смерті людини і багато іншого. На оволодіння такий діагностикою лікар традиційної медицини витрачає багато років. Але ми спробуємо досить швидко навчити вас спрощеним варіантом такої діагностики. Ви не будете асом діагностики, не навчитеся ставити діагноз, але навчитеся визначати свій темперамент; чи є у вас хвороба або ви здорові; при погіршенні самопочуття, в якій частині тіла гніздиться хвороба, якщо така є; які органи можливо "вражені". Ми також навчимо майбутніх мам визначати стать своєї дитини.

Щоб оволодіти основами техніки дослідження пульсу, потрібна увага і повсякденна практика.

Попередні умови

Не слід перевіряти пульс:

1. Безпосередньо після прийому їжі, алкоголю або ліки.

2. При гострому відчутті голоду.

3. Після важкої фізичної роботи або напруженої розумової праці.

4. Після масажу.

5. Після обмивання або сексу.

6. Після перебування біля вогню, на сонці або морозі.

7. Погано виспався.

8. У критичні дні (у жінок).

Час проведення пульсової діагностики

Багаторічна практика показала, що найкращий час для пульсової діагностики вважається між 11-13 годинами, тобто в проміжку між сніданком і обідом. В цей час доби пульс буває спокійнішим і стійким.

Визначення променевого пульсу

Найкраще місце для промацування пульсу знаходиться на радіальній артерії на відстані ширини великого пальця нижче першої складки шкіри зап'ястя у кісточки.

Променевої пульс перевіряється трьома пальцями: вказівним, середнім і безіменним (див. Малюнок).

Показання пульсу на правому і лівому зап'ястях неоднакові, тому краще перевіряти пульс на обох руках.

Щоб перевірити ваш власний пульс, тримайте руку, злегка зігнувши зап'ясті. Щільно обхопіть іншою рукою зап'ясті з нижньої сторони. Помістіть три пальці на зап'ясті, на радіальній артерії, на одній лінії з дуже невеликим проміжком між собою. Легко натисніть трохи нижче променевої кістки (п'ясткової кістки) і відчуєте точки пульсу. Кожен палець повинен чітко відчувати пульсову хвилю. Потім трохи зменшите тиск пальців, щоб відчути різні рухи пульсу.

Визначення вашого темпераменту по пульсу

Для визначення вродженого темпераменту, тобто тих властивостей, які дісталися вам від батьків, можна скористатися запитальником, наведеним на початку нашої книги. Але темперамент у людини не залишається однаковим протягом всього життя. Він може змінюватися в залежності від віку, під час хвороби. Темперамент, яким ви володієте на даний день і годину, назвемо його придбаним (він може збігатися, також і з вродженим), можна визначити за допомогою нескладної методики (застосовна для практично здорових людей). Для цього необхідно поміряти, як можна точніше, ваш пульс. Пульс слід вимірювати в спокійному стані, при нормальній температурі і вологості навколишнього середовища, краще вранці, після відправлення природних потреб і до сніданку.

Пульс можна вимірювати на наступних артеріях: скроневої (над скронями), сонної (по внутрішньому краю грудино-ключично-соскоподібного м'яза, під щелепою), плечовий (на внутрішній поверхні плеча над ліктем), стегнової (на внутрішній поверхні стегна в місці з'єднання ноги і таза), підколінної. Зазвичай вимірюють пульс на зап'ясті, з внутрішньої сторони руки (на променевої артерії), трохи вище основи великого пальця.

Якщо частота вашого пульсу лежить в інтервалі 76-83 удари на хвилину і за якістю удару в пальці при русі артерії вид удару пульсу дуже сильний, активний, регулярний, стрибкоподібний, що нагадує рух стрибаючої жаби, то ви холерик.

Якщо частота вашого пульсу лежить в інтервалі 68-75 ударів на хвилину, вид удару пульсу дуже сильний, активний, регулярний, стрибкоподібний, що нагадує рух стрибаючої жаби, то ви сангвінік.

Якщо пульс рідше 67 ударів на хвилину і вид удару пульсу слабкий, регулярний (рух його нагадує рух пливе лебедя), то ви флегматик.

Якщо частота пульсу частіше 83 ударів на хвилину, вид удару пульсу слабкий і нерегулярний, хвилеподібного характеру, на зразок руху змії, то ви меланхолік.

Визначення стану здоров'я за кількістю ударів пульсу

Здорова людина чи хвора можна визначити по числу биття пульсу. У здорової пересічної людини (яка не досягла вищої духовної досконалості) на кожен дихальний цикл, що включає видих, паузу і вдих, припадає від 4 до 6 биття пульсу (в середньому 5). Якщо пульс менше (наприклад, 3 удари) або більше (7 ударів), то це свідчить про порушення функції певного органу і є показанням для звернення до лікаря. Пульс від 3 до 1 свідчить про функціональну недостатність органа (ніж цифри менше, тим недостатність вираженнее) і про появу хвороби холоду (компенсується прийомом їжі в гарячому вигляді і зігріваючих продуктів,). Причому три удари - середній холод, два удари - граничний холод і один удар - надмірний холод або пульс смерті. Пульс від 7 до 10 свідчить про функціональну активність органу (ніж цифри вище, тим активність більше) і про появу хвороби жару (компенсується прийомом охолоджуючих продуктів). Причому, сім ударів - означає середній жар, вісім ударів - високий жар, дев'ять ударів - граничний жар і десять ударів - надмірний жар або пульс смерті. Протягом ста биття, пульс здорової людини повинен бути рівним за всіма своїми параметрами - силі, наповненості, напруженості, нагадуючи собою нитку рівного перлів. Нерівномірність биття пульсу говорить про хворобу.

Нормальна частота пульсу для різних вікових категорій:

 

 

Дитина після народження

Від народження до 1 року                                                           130 уд/мин

Від 1 року до 2 років                                                                    100 уд/мин

Від 3 років до 7 років                                                                    95 уд/мин

Від 8 років до 14 років                                                                  80 уд/мин

Середній вік                                                                                   72 уд/мин

Преклонний вік                                                                            65 уд/мин

При захворюванні                                                                      120 уд/мин  

Незадовго до смерті                                                                   160 уд/мин

Визначення по пульсу місцезнаходження захворювання

Якщо погіршилося самопочуття і не знаєте що з вами відбувається, де криється джерело ваших бід, проведіть самі собі пульсову діагностику. Перед діагностикою виконайте всі наведені вище рекомендації.

На початку пульсової діагностики обхопіть правою рукою зап'ясті лівої руки, як показано на малюнку. Виконайте всі рекомендації описані вище. Нагадаємо, що подушечка кожного пальця повинна ясно відчувати пульсову хвилю. Визначте, під яким з трьох пальців відчувається сильна пульсація, і запам'ятайте це. Потім обхопіть лівою рукою зап'ястя правої руки і визначте, під яким з пальців відчувається найсильніша пульсація. При цьому сильна пульсація може відчуватися тільки під одним пальцем на одній з рук.

Позиція пальця

Ліва рука

Права рука

Поверхневий пульс

Глубокий пульс

Глубокий пульс

Поверхневий пульс

Указательного

У мужчин

Тонкий кишечник

Сердце

Легені

Товстий кишечник

У жінок

Товстий кишечник

Легені

Серце

Тонкий кишечник

Середнего

Желудок

Селезінка

Печінка

Жевчний міхур

Безіменного

Статеві органи

Нирки іва)

нирки (права)

Сечовий міхур

Цієї інформації вже достатньо для встановлення області тіла, де можливо криється причина вашого нездужання.

Якщо сильна пульсація визначається на лівому зап'ясті, то і поразка слід шукати на лівій половина тіла, а якщо пульсація сильніше на правому зап'ясті, то шукати треба в правій половині тіла.

Якщо сильна пульсація визначається під подушечкою вказівного пальця (ліворуч або праворуч), то вражена верхня частина тіла, включаючи голову, серце, легені. Якщо сильна пульсація під подушечками середніх пальців - захворювання шлунка, печінки та інші хвороби середньої частини тулуба і по пульсу під подушечками безіменних пальців - захворювання нирок і попереку, тобто хвороби нижньої частини тіла.

Якщо сильну пульсацію ви відчуваєте під вказівним пальцем на лівій руці, то можлива поразка серця або тонкого кишечника, а якщо на правій руці, то легких або товстого кишечника. Це справедливо для чоловіків, а для жінок - навпаки (див. Таблицю). Якщо сильна пульсація під середнім пальцем лівої руки - вражені селезінка або шлунок, а якщо на правій руці, то печінку або жовчний міхур. Якщо сильна пульсація під безіменним пальцем лівої руки -то, можливе ураження лівої нирки або статевих органів. Якщо на правій руці, - то права нирка або сечовий міхур.

Ми, практично, зовсім близько підійшли до мети, але щоб точно вказати на уражений орган потрібен певний досвід і навички.

Спробуйте навчитися розрізняти силу пульсацій при поверхневому торканні (поверхневий пульс) і при сильному натисканні верхніми крайками пальців (глибокий пульс).

Якщо при поверхневому торканні (поверхневий пульс) вказівним пальцем правого зап'ястя відчувається сильна пульсація, значить, проблема в товстому кишечнику. Якщо в тій же позиції при сильному натисканні (верхньою кромкою пальця) сильний глибокий пульс, значить, є закупорка в легенях.

Сильна пульсація під середнім пальцем, що знаходяться на правому зап'ясті, може вказувати на стан жовчного міхура (при поверхневому торканні, тобто поверхневий пульс) і печінки (при сильному тиску, тобто глибокий пульс).

Сильна пульсація під безіменним пальцем, що знаходяться на правому зап'ясті, може вказувати на стан сечового міхура (при поверхневому торканні) і правої нирки (при сильному тиску).

Сильна пульсація під вказівним пальцем, що знаходяться на лівому зап'ясті, може вказувати на стан тонкого кишечника (при поверхневому торканні) і серця (при сильному тиску).

Сильна пульсація під середнім пальцем, що знаходяться на лівому зап'ясті, може вказувати на стан шлунку (при поверхневому торканні) і селезінки (при сильному тиску).

Сильна пульсація під безіменним пальцем, що знаходяться на лівому зап'ясті, може вказувати на стан статевих органів (при поверхневому торканні) і лівої нирки (при сильному тиску).

Дамо ще деякі рекомендації, які вам можуть допомогти. При хворобах спека, як стверджує тибетська традиційна медицина, уражаються такі органи: серце, легені, печінка, селезінка, нирки, а при хворобах холоду - тонкий і товстий кишечник, шлунок, жовчний міхур, сечовий міхур, яєчники або яєчка. Так, наприклад, ви відчуваєте сильну пульсацію на правій руці, під середнім пальцем. Ця зона відповідальна за печінку і жовчний міхур. Який з цих органів уражений? Якщо у вас погіршилося самопочуття і з'явився жар, то вражена печінку. А якщо ви стали мерзнути - то винен жовчний міхур.

При пульсової діагностиці необхідно враховувати також сезон року. Так, наприклад, навесні посилюється пульс під подушечкою середнього пальця правої руки. Влітку - посилюється пульс під подушечкою вказівного пальця лівої руки (у чоловіків) і правої руки (у жінок). Восени - посилюється пульс під подушечкою вказівного пальця правої руки (у чоловіків) і лівої руки (у жінок). Взимку - посилюється пульс під подушечками безіменних пальців.

Визначення статі дитини по пульсу вагітної

Якщо у вагітної сильний пульс на правій руці, в зоні безіменного пальця, - народитися хлопчик, а якщо сильний пульс на лівій руці, в тій же зоні - народиться дівчинка.

Вчіться читати пульс і частіше застосовуйте отримані навички у своєму повсякденному житті на собі, а так само у своїх знайомих, друзів, колег по роботі, і обов'язково в сім'ї.